A világ (másik) legboldogabb országa


A Himalája magas láncai között elterülő bhutáni királyságban - ahol a sikert bruttó nemzeti termék (GNP) helyett bruttó nemzeti boldogságban mérik - 1974. óta fogadnak látogatókat. Az ország az alacsony volumenű, nagy értékű turizmus fejlesztésében érdekelt, így igen keveseknek adatik meg, hogy találkozzanak a mindennapi Bhutánnal - a következő képeken megmutatjuk, hogyan kell elképzelni ezt a különleges országot.

1. Anya és fia sétálnak egy számtalan imazászlóval feldíszített hídon. Az ország népességének háromnegyede a vadzsrajána buddhizmus követője.

2. Papírból írt mantrák ezreit tartalmazó imakereket forgat egy remete Punakha egyik gazdagon díszített templomában. A helyiek hite szerint egy ilyen imamalom megtekerése olyan, mintha a rajta lévő mantrákat ezerszer elmondanánk.

3. Bár az üzletek kirakataiban modern termékek várják a vásárlókat, az építészetben továbbra is a hagyományos stílus a közkedvelt. Bhután 1999-ig nagyrészt mentes maradt a nyugati hatásoktól - ebben az évben vezették be a telefont és az Internetet.

4. Egy kereskedő kínálja portékáját Thimphu egyik bazárjában. A helyi valuta, a ngultrum 1974-ben került bevezetésre, ezt megelőzően az indiai rúpia volt használatos.

5. Helyi szerzetesek maszkban adják elő a cham nevű táncot az ország középső részén található Bumthangban. A városok helyi ünnepein, a tshechukon történelmi és vallási témájú előadásokat is bemutatnak.

6. A Drukyel dzong (erődkolostor) romjai magasodnak a nyugat-bhutáni Paro egyik dombján. A kolostor az 50-es években egy tűzvészben semmisült meg - napjainkban turistalátványosság.

7. Buddhista szerzetes igazítja a köntösét a kolostorba való belépés előtt. A királyság mélyen gyökerező buddhista hite is hozzájárult a bruttó nemzeti boldogság bevezetéséhez - a bruttó nemzeti termék helyett - a fejlettség mérését szolgálva.

8. Hívő hajtja az imamalmokat Thimphuban. A hagyományos kultúra, köztük a népviselet még manapság is a mindennapok része.

9. Iskolások várják a buszt Punakha dzongjánál. Az országban kb. 18 működő dzong található, amelyek a körzetük vallási és közigazgatási funkcióit is ellátják.

10. A vidéki tájak szokásos elemei a teraszos rizsföldek. Az országban évszázados, gépesítetlen mezőgazdasági módszereket használnak.

11. Katonák masíroznak egy zászlófelvonáson a fővárosi Tashichho Dzongban. Az ország korábban abszolút monarchia volt, de egy 2008-as reform óta alkotmányos monarchia.

12. Helyiek figyelik a Tashichho Dzong esti látképét. Az 1216-ban alapított szentélyek, templomok és közigazgatási épületek tömbje a királyság hatalmi központja.

13. Imazászlók lógnak a Taktsang Palphug (Tigrisfészek) közelében található kilátópontnál. A régi kolostor, mely az ország jelképének tekinthető, számos bhutáni zarándok úti célja.
 

Tartson velünk a Mennydörgő Sárkány Birodalmába, az egyedülálló Bhutánba októberi csoportos utazásunkon! Részletek ezen a linken.

forrás: Condé Nast Traveler



2024. 04. 04. (csütörtök) 10.00